e-booki i czytniki

Home Forums INNE OFF-TOPIC e-booki i czytniki

Viewing 1 post (of 1 total)
  • Author
    BigSteve
    Moderator

Jak wiadomo oprócz książek drukowanych oraz czytanych – audiobooki – mamy też „pisane” elektronicznie e-booki.

Najpopularniejsze formaty to:
    Kindle (MOBI)

E-book w formacie MOBI można pobrać przede wszystkim na czytnik Kindle. Czytanie książek w formacie MOBI na innych urządzeniach elektronicznych (np. e-czytnik, tablet, smartphone, komputer) jest możliwe, pod warunkiem że zostaną one wyposażone w odpowiednie oprogramowanie, np. Kindle for PC, MobiPocket Reader, Calibre itp.

ePUB

Książkę w formacie ePUB można czytać na:
    – e-czytniku

– tablecie (z zainstalowaną aplikacją obsługującą pliki typu ePub)

– smartfonie (z zainstalowaną aplikacją obsługującą pliki typu ePUB)

– komputerze (z zainstalowanym programem obsługującym pliki typu ePUB

Ebooki w tym formacie są wygodne do czytania na urządzeniach mobilnych i nie mają podziału na strony, dzięki czemu można je przewijać w górę lub w dół

PDF

Najwygodniejszy format do oglądania komiksów i magazynów.

Publikacje w formacie PDF można czytać na każdym urządzeniu (komputer, laptop, tablet, smartphone, e-czytnik) pod warunkiem zainstalowania odpowiedniego oprogramowania (aplikacji) umożliwiającego otwieranie plików tego typu, np. Adobe Reader.

( tekst pobrany ze strony http://pomoc.cdp.pl/hc/pl/articles/203764968-Dostępne-formaty-ebooków )

Jednak sam e-book bez czytnika jest tylko kolejnym nic nie znaczącym plikiem, za który w księgarniach internetowych czasami też trzeba zapłacić jak za przysłowiowe zboże !

Moja przygoda z e-bookami i czytnikiem zaczęła się od kupna książek

– Apokalipsa według Pana Jana
    – Szczurów Wrocławia

obie są autorstwa Robert J. Szmidt, obie dotykają tego co lubię w literaturze
    – trzeciej wojny światowej i jej następstw
    – zombi

Mając już przelaną kasę i faktury za zakup i ściągnięcie od wydawcy wspomnianych tytułów, trzeba było się rozejrzeć za czytnikiem.

Na swoim laptopie, gdzie króluje Linux, system zaoferował mi dwie aplikacje:
    – calibre
    – e-book reader

Jedna i druga pozwoliły przeczytać zakupione pozycje, dodatkowo skopiować tekst do edytora i przy pomocy Expressivo na komputerze z Windowsem przeczytać je do formatu mp3, gdzie po skopiowaniu na Playera mogłem je sobie spokojnie odsłuchać.

Jednak do pełni szczęścia czegoś mi brakowało, tym czymś był czytnik e-booków, mój wybór padł na Kiano BOOKY LIGHT ze względu na cenę 299 zł.

Czytnik ten wyposażony jest w następujące funkcje:
    – WYŚWIETLACZ E-INK + PODŚWIETLENIE MATRYCY LED, 800×600
    – PROCESOR ALLWINNER E200 ARM, 420 MHZ
    – SYSTEM LINUX
    – PAMIĘĆ RAM 64 MB
    – PAMIĘĆ WEWNĘTRZNA 4 GB
    – OBSŁUGA KART PAMIĘCI DO 32 GB
    – PORT SŁUCHAWKOWY, WBUDOWANY GŁOŚNIK
    – OBSŁUGIWANE FORMATY EBOOK PDF, EPUB, FB2, TXT, HTML, PDB, RTF, LRC, MOBI, DJVU, CHM, UMD, CDOC
    – OBSŁUGIWANE FORMATY OBRAZÓW JPG, BMP, GIF, TIF, PNG, BMP

( specyfikacja pobrana ze strony http://kiano.pl/produkty/czytniki-e-bookow/ )

Czyta się książki dość dobrze, można powiększyć czcionkę, zmienić położenie , ogólnie jest OK, choć nie powiem że moim marzeniem jest czytnik na e-papierze w formacie A4, ale to dopiero pieśń przyszłości.

Viewing 1 post (of 1 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.